Proje Örnekleri

TOYBOT PORT YAPISI

1)LED YAKMA UYGULAMASI – Toybot Blink uygulaması

TOYBOT ile robotik kodlamaya başlamaya hazır mısınız?

BLOK kodlama yapmak için önce TOYBOT’un yukarıda belirtilen pin (bağlantı) numaralarını kullanmak gereklidir.

mBlock kurulumu yapmak için şu bağlantıdan uygulamayı indirip bilgisayarınıza kurunuz.

KIRMIZI LED’i (7 no’lu pin) yakıp söndüren uygulamayı yapmak için:

Yukarıdaki  kodlamayı hazırladıktan sonra:

MBLOCK > KARTLAR kısmından Arduino Nano seçilir.
Sonrasında MBLOCK > BAĞLAN > SERİPORT bağlan yapıldıktan sonra “Arduinoya Yükle” butonu ile TOYBOT’a programı yüklemiş olursunuz.

2)SIRALI LED YAKMA – SÖNDÜRME UYGULAMASI

Aşağıdaki kodlar KIRMIZI, SARI ve YEŞİL LED’leri sırayla yakıp söndürecektir. Her LED yandıktan sonra 1 sn. bekleyip ardından diğer LED yanacaktır.

3)BUZZER UYGULAMASI

TOYBOT’un 4 no’lu pin’i buzzer’ı kontrol eder. Buzzer ile ilgili uygulama yapmak için kablo takmanıza gerek yoktur. 4 no’lu pin’i aktif etmeniz yeterlidir.

TOYBOT ile farklı melodiler çalmak için nota’ları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

4)BUZZER ve LED UYGULAMASI

5) SERVO MOTOR UYGULAMASI

TOYBOT ile blok kodlama yöntemiyle servo motoru hareket edebilirsiniz

Servo Motorlar DC motorlardan farklı olmak üzere istediğimiz pozisyonda sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğunlukla 0-180 derece arası açılarda çalışırlar. RC arabamızın direksiyonunda, helikopterlerin pervanelerine açı vermede ve uçakların kontrol yüzeylerini hareket ettirmede kullanılırlar. PWM sinyal ile çalışırlar.

İlk uygulama örneklerimizde PWM analog voltaj çıkışı elde etmek için kullanmıştık. Fakat servo motorlarda PWM biraz daha farklı şekilde çalışmakta. Hatırlayacak olursak, Arduino’da analogWrite() komutu ile aldığımız PWM sinyalinin sadece 5V seviyesinde kaldığı süreyi (duty cycle) değiştirerek farklı analog sinyaller elde etmiştik. Servo motorlarda ise yine benzer şekilde 20 ms’lik sinyalin açık kaldığı periyodu 1 ms. ile 2 ms. arasında değiştirerek, servo motoru 0 dereceden 180 derece arasında istediğimiz konuma ayarlayabiliriz.

6) SERVO MOTOR ve LED UYGULAMASI

7)MESAFE SENSOR UYGULAMASI

Kablo karmaşasına değil uygulamaya odaklanmak için geliştirilen TOYBOT robotik kodlama seti ile istediğin şekilde kodlama yapabilirsiniz.

Mesafe Sensörü üzerinde VCC, Trig, Echo, GND olmak üzere 4 adet pin bulunmaktadır. Bunlardan VCC pin’i besleme (+5 volt), GND pini topraklama hattıdır. Trig pin’i çıkış pin’idir (tetik pin’idir) yani sinyalin salınmasını sağlayan pin’dir. Echo pin’i ise giriş pin’idir(okuma) yansıyan dalganın ulaştığını Arduino’ya haber veren pin’dir.  

TOYBOT blokta 13 no’lu tetik pin’i HC-SR04 üzerindeki Trig pin’ine 12 okuma pin’i ise HC-SR04 üzerindeki Echo pin’ine bağlanacaktır. Buzzer’da 4 no’lu pin’e bağlıdır.

Mesafe değişkenini oluşturulurken HC-SR04 sensöründen gelen değerleri aktarmak gerekir. 

8)HIRSIZ ALARMI UYGULAMASI